Kategoria: JavaScript

Paradygmat MVC Model-View-Controller

Paradygmat MVC Model-View-Controller

Paradygmat MVC (Model-View-Controller) to najpowszechniej stosowany obecnie paradygmat programowania (sposób organizacji kodu) w świecie aplikacji internetowych. Frontend Development dawno już wyszedł poza pisanie HTML i CSS z dodatkiem kilku prostych skryptów. Aplikacje, które kiedyś powstawały jako aplikacje desktopowe, teraz z powodzeniem tworzone są w technologiach webowych. Dzięki temu możliwe jest uruchamianie ich na wszystkich platformach, na których jest zainstalowana przeglądarka internetowa. Aplikacje są na tyle duże, że bez zastosowania zaawansowanych narzędzi implementujących wzorce projektowe, łatwo wytworzyć aplikacje, które będą działać błędnie, będą mało czytelne, nietestowalne i trudne w rozwoju. Czym zatem jest paradygmat MVC?

Czytaj więcej „Paradygmat MVC Model-View-Controller”

TypeScript – Wprowadzenie do rozszerzonego JavaScript

TypeScript – Wprowadzenie do rozszerzonego JavaScript

TypeScript jest rozszerzonym JavaScriptem, transpilowanym (tłumaczenie kodu źródłowego w inny kod źródłowy) do JavaScript. Zawiera to samo co JavaScript i poprawny kod JavaScript jest również poprawny w TypeScript. Jednak bezsensu byłoby wykorzystywać transpilator i pisać kod tak samo. Jakie są zatem zalety TypeScript i jak z nich skorzystać?

Czytaj więcej „TypeScript – Wprowadzenie do rozszerzonego JavaScript”

Angular4 Services z Testami – czyli nauka Angulara część 2

Angular4 Services z Testami – czyli nauka Angulara część 2

W tym poście stworzę i przetestuję przykładowy serwis w Angularze (ang. Angular4 Services). Serwisy przydają się kiedy wiele komponentów musi odwoływać się do tych samych danych. Zamiast kopiować i wklejać ten sam kod, możesz stworzyć jeden service, który będzie wstrzykiwany do każdego komponentu, który go potrzebuje. Dzięki temu kod będzie mniejszy, czytelniejszy, łatwiej rozwijalny i lepiej testowalny testami jednostkowymi.

Czytaj więcej „Angular4 Services z Testami – czyli nauka Angulara część 2”

Nauka Angular4 / Angular2 / TypeScript od podstaw – część 1

Nauka Angular4 / Angular2 / TypeScript od podstaw – część 1

Zaczynam naukę Angular2 :) Ledwo zacząłem się uczyć, a wyszedł nowy Angular4. Angular 3 został pominięty, gdyż chciano zynchronizować numery wersji modułów z corem Angulara (Angular Router już był w wersji 3.x.x). Chcę, żeby z tego czasu pozostał ślad i doświadczenie, z którego ja jak i Ty, będziemy mogli w przyszłości skorzystać. Podobno nowe podejście architektoniczne w Angular2 i teraz już też w Angular4 sprawia, że jest dużo prostszy do nauki. Czy tak faktycznie jest? Zapraszam do lektury.

Czytaj więcej „Nauka Angular4 / Angular2 / TypeScript od podstaw – część 1”

ESDoc – Generowanie dokumentacji JS/JavaScript

ESDoc – Generowanie dokumentacji JS/JavaScript

Na końcu projektu nikomu nie chce się już pisać dokumentacji, a często jest to konieczne. Nie zawsze od początku o tym pamiętamy, ewentualnie pamiętamy, ale myślimy że później ją stworzymy. Przecież teraz to „ja muszę kodować”. Jednak dzięki narzędziom automatycznego generowania dokumentacji możemy tego żmudnego zajęcia uniknąć, ale tylko jeśli od początku będziemy o tym pamiętać. Wtedy dokumentacja będzie zawsze na zawołanie. Generowanie dokumentacji JS może być bardzo proste między innymi dzięki narzędziu ESDoc. Użyłem go w projekcie opartym o framework Aurelia.io, gdzie bardzo dobrze się sprawdził.

Czytaj więcej „ESDoc – Generowanie dokumentacji JS/JavaScript”

Framework JS Aurelia.io – opinia po ponad 2 miesiącach pracy

Framework JS Aurelia.io – opinia po ponad 2 miesiącach pracy

Aurelia.io to JavaScriptowy frontendowy framework służący do tworzenia webowych aplikacji. Cechy narzędzia można znaleźć na oficjalnej stronie aurelia.io, także nie będę się nad nimi rozwodził. Projekt rozpoczął się w grudniu 2016, wtedy padła decyzja o wyborze tego frameworka. Zadanie polegało na napisaniu Custom Receivera – aplikacji która będzie na Google Chromecast wyświetlać treści video. Projekt zbliża się do końca, ale już mogę powiedzieć, że Aurelia.io sprawdziła się znakomicie.

Czytaj więcej „Framework JS Aurelia.io – opinia po ponad 2 miesiącach pracy”