Idealna praca dla programisty? Szef HR w Google wyjaśnia

Szef HR w Google, Laszlo Bock, wyjaśnia jakie są dwa sposoby na powstrzymanie programisty przed zmianą pracodawcy. Wiele firm jeszcze nie rozumie, co tak naprawdę powstrzyma pracownika przed odejściem. Jaka jest zatem idealna praca dla pogramisty według szefa z Google?
Idealna praca dla programisty? Szef HR w Google wyjaśnia

Jaka jest idealna praca dla programisty? Szef HR w Google, Laszlo Bock, wyjaśnia jakie są dwa sposoby na powstrzymanie programisty przed zmianą pracodawcy. Warto zauważyć, że większość z pierwszych 100 pracowników Google dalej tam pracuje, mimo wielu korzystnych ofert zmiany pracy.

Praca dla programisty

W dzisiejszej ekonomii, pracownicy uważani są często za najcenniejsze aktywo, a strata najlepszych z nich może dużo kosztować. Mimo to wiele firm jeszcze nie rozumie, co tak naprawdę powstrzyma pracownika przed odejściem. Jaka jest zatem idealna praca dla pogramisty według szefa z Google?

Wartościowi współpracownicy

Ważni są wartościowi współpracownicy. Z tego powodu bardzo istotny jest proces rekrutacji. W Google wyznaczone są bardzo wysokie standardy dla każdego kogo mają przyjąć, niezależnie od stanowiska.

Czy będzie to jakiś pomocnik w administracji, czy starszy programista, każdego pracownika najpierw sprawdzi jego potencajny przełożony, potem inni współpracownicy i ostatecznie przez samego CEO – Larry Page.

Rownież moim zdaniem, wpsółpracownicy są bardzo ważni. Pisałem o tym w poście (punkt 4: Dobre otoczenie) Czego potrzebuje Frontend Developer, żeby się rozwijać?. Mogę jeszcze dodać, że tak jak rekrutacja jest dla pracodawcy, tak i programista powinien dobrze wykorzystać ten czas. Powinien jak nalepiej sprawdzić przyszłego szefa i bezpośredniego przełożonego.

Na rozmowie rekrutacyjnej należy zadawać dużo pytań. To nie jest jednostronne przesłuchanie, a obustronne zapoznanie.

Poczucie znaczenia

W idealnej pracy programista musi mieć poczucie, że to co tworzy ma znaczenie. Co więcej, badania przeprowadzone na Wharton School, pokazały że kiedy pracownik ma to poczucie, to nie tylko powtrzyma go to przed odejściem, ale też będzie kilkukrotnie efektywniej pracował.

Jak widać benefity takie jak darmowe posiłki, opieka medyczna, czy karty sportowe są czymś co ewentualnie może przyciągnąć nowych pracowników, jednak to nie one zatrzymują pracowników przed odejściem.

Jeśli ktoś już je posiada, to potem głównie liczy się pozytywna atmosfera w pracy, możliwość rozwoju od lepszych od siebie i znaczące projekty. Znaczące projekty czasem mogą być trudne do zdobycia, ale to co każdy pracodawca może zrobić to wprowadzić pozytywną i sprawiedliwą atmosferę.

Moim zdaniem takie warunki w pracy można budować z ludźmi, którzy chcą się ciągle uczyć, są otwarci na feedback i posiadają wysoką kulturą osobistą. Pracodawco szukaj takich pracowników i programisto, szukaj takich pracodawców!