Czego potrzebuje Frontend Developer, żeby się rozwijać?

Samo nie przychodzi, także i umiejętności tworzenia stron internetowych. Co znacznie przyspieszy zdobywanie umiejętności przez Frontend Developera, ale również każdego innego programisty?
Czego potrzebuje Frontend Developer, żeby się rozwijać?

Z tekstu dowiesz się co według mnie musisz wiedzieć, aby szybko rozwijać swoje umiejętności jako Frontend Developer.

Może już jesteś w branży, albo dopiero hobbystycznie klepiesz HTMLa i CSSa w domu. Ale jeśli jeszcze nie wiesz kim jest Frontend Developer, to koniecznie odwiedź stronę Co robi Frontend Developer.  Następnie wróć do czytania dalszej części artykułu.

Czytasz dalej, super! Czyli wiesz o jakim zawodzie czytasz :)

Oprócz Frontendem, od kilku lat również interesuję się tematem samorozwoju, motywacji oraz wyznaczania i osiągania celów. Nie chcę się teraz rozwodzić nad tym tematem, ale póki mam Twoją uwagę chcę, abyś wyYoutubuj takie nazwisko: „Brian Tracy„. Może i w Twoim, życiu zrobi duże zmiany. Wracając do tematu, doświadczenie zebrane z kilku firm (w dwóch pracowałem dwukrotnie) oraz zainteresowanie rozwojem razem powodują, że mogę mieć dla Ciebie kilka cennych wskazówek, które mogą przyspieszyć Twoją karierę i rozwój umiejętności.

A więc…

Czego potrzebuje Frontend Developer, żeby się rozwijać?

 1. Czasu

  Może to banał, ale nic samo nie przychodzi, także i umiejętności tworzenia stron internetowych. Jeśli chcesz być dobry, musisz poświęcać Frontendowi swój czas. Tak jak sportowcy muszą chodzić na treningi. Im więcej czasu będziesz poświęcał tym szybciej będą wyniki, o ile w ogóle będą. Może być przecież tak, że za rzadko będziesz poświęcać się tej umiejętności i wtedy się zniechęcisz brakiem efektów, bo według kalendarza przecież „już pół roku się tego uczysz, a dalej nic nie umiesz”. Także jeszcze raz, im więcej tym szybciej i tym większe masz szanse na powodzenie.

 2. Determinacji

  Kurde, znowu banał, ale taka prawda. Niezależnie na jakim jesteś poziomie, każda nowa umiejętność wymaga wysiłku, aby ją zdobyć. Więc niezależnie, czy masz się nauczyć teraz HTML5, czy Angulara 2, musisz pokonać swoje lenistwo. Niestety nasz mózg jest stworzony do „oszczędzania energii” i nie lubi się męczyć. Natomiast lubi się nagradzać i można to w dobrym celu wykorzystać przeciwko niemu. Wyznacz pierwszy mały cel w kierunku dobycia nowej umiejętności i niewielką nagrodę, którą sobie sprawisz jak cel osiągniesz. Powtarzaj tak dalej z kolejnymi celami.

  Jak wygląda prawidłowo wyznaczony cel? Dobry cel jest to pozytywne stwierdzenie w pierwszej osobie liczby pojedynczej w czasie teraźniejszym, zakończone terminem realizacji np. Ja mam samodzielnie wykonaną stronę wizytówkę do 01.05.2017. Dobry cel przede wszystkim jest też zapisany. Jeśli nie jesteś już dzieckiem to nie musisz się obawiać, że ktoś Cię wyśmieje jeśli tego nie osiągniesz, po prostu zapisz i nikomu o tym nie mów.

 3. Książek i kursów

  Brzmi znowu jak banał, ale kryje się pod tym obserwacja z doświadczenia. Swego czasu chciałem (a w zasadzie musiałem żeby osiągnąć swój cel) się podszkolić z WebDesignu. Dopóki nie wybrałem się do księgarni po kilka książek z tego tematu szło mi to bardzo długo i okropnie. W książkach ludzie dzielą się dużą dawką swojej wiedzy, którą możesz od nich przejąć kompleksowo i w skondensowanej formie często po 50zł. To raczej niedużo za coś, dzięki czemu będziesz później zarabiać tysiące. Najlepiej przeczytać kilka książek z danego tematu.

  Oprócz książek polecam też interaktywne kursy, zwłaszcza dla Frontend Developerów takich materiałów nie brakuje. Ceny są różne, płatne to około 20$ za miesiąc dostępu, ale są też darmowe np. https://www.codecademy.com/. Dzięki tak zainwestowanym dolarom można szybciej zrozumieć obowiązkowe podstawy.

 4. Dobrego otoczenia

  Musisz się otaczać lepszymi od siebie. Twoi koledzy z pracy muszą być lepsi. Wtedy Ty się będziesz uczył od nich, a nie oni od Ciebie. Nie możesz tkwić w pracy w której już wiesz, że się nie rozwijasz w tym czym chcesz i zostajesz tam tylko dlatego że jest Ci wygodnie. Jeśli pracujesz w małej firmie i szef ma „małą mentalność” to przeniesie ją na Ciebie. W małych firmach, które od lat są małe często szef musi wszystko rozumieć i jego pracownicy nie mogą być mądrzejsi od niego samego. Jeśli jemu się nie będzie chciało czegoś uczyć, to Tobie też nie będzie pozwalał stosować nowych rozwiązań. Także moja rada jest następująca: jeśli zaczynasz to jasne zacznij w małej firmie bo tam łatwiej się dostać, ale zdobądź początkowe doświadczenie i uciekaj dalej. Mała firma nie bez przyczyny jest mała. Jest mała bo jej szef ma małą mentalność, albo niskie poczucie własnej wartości. Moja rada jest następująca: im większa firma, tym dużej możesz w niej zostać.

Według mnie należy być otwartym na nowe rozwiązania, zwłaszcza w świecie IT.  A szczególnie już w świecie weba pracując jako Frontend Developer. Jeśli się nie rozwijasz, to zostajesz w tyle i twoja wartość na rynku z czasem spada. Tak samo jak inflacja zmniejsza wartość Twoich oszczędności. Musisz podjąć działanie, aby przeciwstawiać się temu procesowi.