Aktualizacja do WordPress 5 – bać się nowego edytora?

Jeśli Twój szablon WordPress nie wspiera nowego edytora, to zaraz po aktualizacji do WordPress 5 stracisz możliwość edytowania postów i stron, ale czy jest się czego bać?
Aktualizacja do WordPress 5 – bać się nowego edytora?

Na początku grudnia 2018 wyszła aktualizacja do WordPress 5.0, która zastępuje stary edytor treści, podobny do prostego Worda, nowym wizualnym edytorem nazywanym do tej pory „Gutenberg”. Jeśli Twój szablon WordPress nie wspiera nowego edytora, to zaraz po aktualizacji do WordPress 5 stracisz możliwość edytowania postów i stron, ale czy jest się czego bać?

Aktualizacja do WordPress 5.x.x

Edytor WordPress 5

Aktualizacja do WordPress 5 wprowadza dużą zmianę, która długo była odwlekana, żeby została lepiej dopracowana. Nowy edytor ma na celu zwiększyć ułatwić wdrażanie się nowym użytkownikom panelu edycyjnego, bezpieczeństwo edytowanej treści i unowocześnić „experience”. Jeśli jednak używany przez Ciebie szablon WordPress nie wspiera nowego edytora, a tak najprawdopodobniej jest, to zależeć Tobie będzie na przywróceniu starego edytora. Ludzie odpowiedzialni za rozwój WordPressa nie zostawili ludzi na lodzie. Stary edytor będzie wspierany do roku 2021 w postaci pluginu, którego „reklamują” na dole strony z informacjami o nowościach, która się wyświetla zaraz po skończeniu aktualizacji.

stary "klasyczny" edytor WordPress

Zaraz po zainstalowaniu i aktywowaniu pluginu, stary edytor zastąpi nowy i będziesz mógł z powrotem edytować swoje strony – przynajmniej do 2021, tyle masz czasu na zmianę szablonu, albo jego aktualizację.