Kategoria: WordPress

Theme Check – Plugin do sprawdzania szablonów WordPress

Theme Check – Plugin do sprawdzania szablonów WordPress

Krótki post przy okazji niedawnego wydania nowej wersji pluginu Theme Check, przybliżający jak on pomaga przy tworzeniu szablonów WordPress. Jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś, zapraszam do lektury.

Theme Check Plugin pomaga przy tworzeniu szablonów

Theme Check to plugin, które pomaga sprawdzić autorowi szablonu WordPress jego poprawność względem oficjalnych standardów, stawianym szablonom które mają znaleźć się w oficjalnym, otwartym i bezpłatnym katalogu WordPress.

O czym między innymi poinformuje Cię Theme Check?

Theme Check sprawdzi m.in.:

  • Tagi w komentarzu w pliku w style.css
  • Obecność pliku ze screenshotem szablonu
  • Użycie wycofanych funkcji
  • Konsekwentne użycie slugów (chodzi o tłumaczenie szablonów)
  • Obecność odpowiednich selektorów CSS stylujących treść tworzoną przez edytor np. wyrównanie tekstu do prawej .alignright itd. czy ostylowanie .sticky posta
  • Hardcoded links

WordPress 5.1 – Co nowego w nowym wydaniu?

WordPress 5.1 „Betty” został oficjalnie wydany 21 lutego 2019 i był pierwszym ważniejszym wydaniem od wersji 5 wprowadzającej edytor blokowy zwany również edytorem Gutenberg. Co zatem zmienia 5.1?

WordPress 5.1 Betty – co nowego?

Nowe ostrzeżenie w panelu dotyczące używanej wersji PHP w WordPressie

Wersja PHP 7.3 jest około 9% szybsza niż PHP 7.2 oraz trzy razy szybsza w obsłudze zapytań niż wersja PHP 5.6. Od wersji WordPress 5.1 będziesz otrzymywać w kokpicie ostrzeżenie jeśli na serwerze będzie uruchomiona niewspierana wersja PHP.

Pamiętaj WordPress oficjalnie zaleca używanie wersji PHP 7.3.

Sprawdzanie używanej wersji PHP w odniesieniu do kodu wtyczek i szablonów WordPress

Od teraz WordPress będzie uniemożliwiał instalowanie pluginów i szablonów WordPress jeśli nie będzie odpowiedniej wersji PHP uruchomionej na serwerze. Skąd to WordPress wie? Autor pluginu lub szablonu może wskazać minimalną wspieraną wersję.

Zwiększona wydajność edytora blokowego

Wraz z wydaniem głównego kodu WordPressa 5.1, zespół odpowiedzialny wydał również wersję 5.1 edytora blokowego, lecz w WordPressie została jeszcze użyta wersja 4.8. Mimo wszystko wersja 4.8 ładuje się szybciej i szybciej działa w niej wprowadzanie tekstu. Chociaż dopiero w wersji edytora 5.1 będzie to działało odpowiednio szybko.

Zmiany dla developerów w WordPress 5.1

Aktualizacja do WordPress 5 – bać się nowego edytora?

Aktualizacja do WordPress 5 – bać się nowego edytora?

Na początku grudnia 2018 wyszła aktualizacja do WordPress 5.0, która zastępuje stary edytor treści, podobny do prostego Worda, nowym wizualnym edytorem nazywanym do tej pory „Gutenberg”. Jeśli Twój szablon WordPress nie wspiera nowego edytora, to zaraz po aktualizacji do WordPress 5 stracisz możliwość edytowania postów i stron, ale czy jest się czego bać?
Czytaj więcej „Aktualizacja do WordPress 5 – bać się nowego edytora?”

Szablony WordPress – o WordPress Themes po polsku

Szablony WordPress – o WordPress Themes po polsku

Szablony WordPress (ang. WordPress Themes) to gotowe wyglądy strony internetowej przygotowane do użycia z systemem zarządzania treścią (eng. CMS) strony internetowej o nazwie WordPress. WordPress to najpopularniejszy z systemów CMS na świecie, który wykorzystywany jest przez około 70% stron w internecie. Szablony WordPress stanowią jeden z częściej kupowanych cyfrowych produktów. Dzięki temu, że WordPress umożliwia instalowanie i uruchamianie szablonów, możesz wymienić wygląd swojej strony kilkoma kliknięciami.

Czytaj więcej „Szablony WordPress – o WordPress Themes po polsku”

Mini kurs WordPress – Kupno i instalacja

Mini kurs WordPress – Kupno i instalacja

Mini kurs WordPress to wstęp do korzystania z systemu zarządzania treścią WordPress. Niniejszy kurs zaczyna się od słownika ogółnych pojęć informatycznych, oczywiście same pojęcia związane z internetem. Od braku wiedzy, poprowadzi Cię aż do zalogowania się do własnego WordPressa. „Mini kurs WordPress – Kupno i instalacja” powstał dla wszystkich, którzy chcą zacząć swoją przygodę z najpopularniejszym programem w internecie.

Czytaj więcej „Mini kurs WordPress – Kupno i instalacja”

Jaki Plugin WordPress pownieneś zainstalować?

Jaki Plugin WordPress pownieneś zainstalować?

Masz świeżo zainstalowany „czysty” WordPress i co dalej? Jaki plugin WordPress teraz masz zainstalować? Pluginów jest tak dużo, że może Ci się przydać odpowiednia lista, która zwróci Twoją uwagę, niektóre z najważniejszych darmowych pluginów do WordPressa.

Jeszcze ważna notka: Istalowanie przypadkowych pluginów może się odbić na bezpieczeństwie Twojego WordPressa.

Czytaj więcej „Jaki Plugin WordPress pownieneś zainstalować?”