WordPress 4.8 – Co nowego znajdziesz w WordPressie?

WordPress 4.8 to pierwsze duże wydanie WordPressa w 2017. Z każdym głownym wydaniem pojawiają się nowe rzeczy, oto lista nowści z nadchodzącego wydania.
WordPress 4.8 – Co nowego znajdziesz w WordPressie?

Premiera nowego WordPressa (WordPress 4.8) zaplanowana jest na 8 czerwca 2017, ale już dziś możesz zapoznać się z nowościami jakie przyniesie nowa wersja. Zapraszam do lektury.

WordPress 4.8

WordPress 4.8 to pierwsze duże wydanie WordPressa w 2017. z każdym głownym wydaniem pojawiają się nowe rzeczy, oto lista nowści z nadchodzącego wydania.

WordPress 4.8

W WordPress 4.8 Widget tekstowy będzie posiadał edytor WYSIWYG

Do wcześniejszych wersji WordPressa widget tekstowy nie posiadał wizualnego edytora, takiego jaki jest dostępny przy pisaniu postów czy stron. Przez to użytkownicy chcąc nawet podstawowo sformatować tekst np. wstawić link, czy pogrubić fragment, musieli posługiwać się HTMLem. Dla osób bez tej wiedzy zapewne sprawiało to więcej trudności, albo po prostu tego nie robili. z nowym wydaniem i w tym miejscu pojawi się możliwość przełączania pomiędzy widokiem tekstowym i wizualnym z edytorem WYSIWYG.

Od WordPress 4.8 pojawi się nowy Image Widget

Do tej pory chcąc do sidebara wstawić obrazek, trzeba było wstawić widget tekstowy, znaleźć adres URL obrazka i napisać HTML wstawiający tag img. Dosyć mało intuicyjny proces dla zwykłych użytkowników. Od wersji 4.8 będzie można użyć do tego nowego Image Widget, który w prosty sposób pozwoli wybrać i wyświetlić obrazek.

W wersji WordPress 4.8 będzie Video Widget

Do tej pory wstawianie video w widgetach podobnie jak w przypadku Image Widget było trudne dla niekoderów. Od teraz wstawienie filmu do sidebara będzie się odbywało przez dodanie Video Widgeta i proste wybranie filmu. Masz możliwość wgrać film na swój hosting, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wgranie filmu do usług takich jak Youtube, czy Vimeo i podanie adresu URL do niego. w ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca hostingowego, transferu oraz przyspieszysz ładowanie filmu użytkownikom. Serwery tych usług na pewno lepiej poradzą sobie z obsługą dużego ruchu na stronie.

Audio Widget

Widget stworzony z myślą o podcasterach, czy muzykach, ale równie dobrze sprawdzi się do głosowych powitań. Dodawanie plików muzycznych z tym widgetem jest banalnie proste. Wgrywasz plik do blibioteki mulimediów i wybierach go w widgetcie.

Media Widgets API

Nowe API do tworzenia multimedialnych widgetów, jak te 3 powyżej. Otwiera to drogę do kolejnych widgetów w przyszłości takich jak np. galerie, playlisty itp.

WordPress 4.8 to również usprawniona edycja linków w tekście

Do tej pory edycja już dodanych linków do tekstu mogła sprawiać trudności. Bez przełączania się w tryb tekstowy i ręcznych poprawek w HTMLu mogło się nie obejść. Od nowej wersji WordPress obiecuje, że nie powinieneś już mieć z tym większych problemów.

Kokpit od WordPress 4.8 oprócz nowości będzie również informował o wydarzeniach

Obecnie w kokpicie wyświetlają się wiadomości z nowościami. Ten widget zostanie zastąpiony nowym widgetem, który dodatkowo będzie wyświetlał informacje o wydarzeniach blisko Twojej lokalizacji. Loklizacja będzie automatycznie dostosywana dla każdego użytkownika na podstawie strefy czasowej, języka oraz adresu IP. Będzie można również ręcznie podać lokalizację.

Customizer będzie lepiej dostosowanych do szerszych ekranów

Do tej pory customizer był zbyt wąski na szerokich ekranach, od WordPressa 4.8 to się zmieni. Dodano nowe break-pointy, a szerokość określana będzie w procentach, a nie na sztywno w pikselach.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie nowej wersji, to zostaw komentarz oraz jeśli podobał Ci się ten tekst, kliknij łapkę w górę.

Przejdź do kategorii WordPress, aby przeczytać więcej artykułów o WordPressie.