Frontend w 2018 – trendy w web developmencie
Wiele się wydarzyło w świecie frontendu webowego w 2017. Jak zatem wygląda frontend w 2018? Poniżej lista wybranych tematów.
React 16 na licencji MIT (Frontend w 2018)
React kontynuje rozwój i zdobywanie serc frontend developerów. w ogóle jeśli chodzi o frameworki frontendowe w głównej rywalizacji jest trzech rywali: Angular, Vue.js i właśnie React. Najważniejsze zmiany w React 16 to: asynchroniczne renderowanie UI i lepsza obsługa błędów. Jednak najważniejsza zmiana nastąpiła w licencji, Facebook zdecydował się na przejście na licencję open-source MIT. Poprzednia licencja powodowała, że firmy nie chciały używać Reacta w swoich aplikacjach, gdyż znajdowały się w niej zapisy, które w pewnych sytuacjach (związanych z pieniędzmi i patentami) ograniczały i odbierały prawo bezpłatnego używania Reacta.
Pełna lista zmian w React 16 tutaj.
CSS Grid (Frontend w 2018)
Natywne i bardzo elastyczne wsparcie w przeglądarkach do tworzenia grida. Wcześniej trzeba było używać tabelek, poźniej floatów, w ostatnich latach flexów, żeby umiejscawiać elementy strony w odpowiednich miejscach. Każde z tych rozwiązań było naginaniem możliwości, aby stworzyć grida. w końcu nie trzeba niczego naginać, jest rozwiązanie stworzone stricte do tego. Dowiedz się więcej o CSS Grid.
PWA – Progressive Web Apps (Frontend w 2018)
Progressive Web Apps to kolejny krok w wykorzystaniu technologii webowych do tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne. w skrócie chodzi o to, żeby do Single Page Application „dorzucić” trochę kodu, który spowoduje, że aplikacja będzie mogła być otwierna przez ikonę na ekranie smartfona jak zwykła aplikacja mobilna, ale zamiast ładować uprzednio zainstalowaną aplikację ze store, uruchamiać „w ukryciu” przeglądarkę (bez paska adresu, tak żeby nie wyglądała jak przeglądarka), która zaciągnie aplikację webową prosto z serwera jak zwykła strona. z tą różnicą, że aplikacja PWA będzie mogła po zaciągnięciu treści je cachować, żeby były dostęne również w trybie off-line.
TypeScript (Frontend w 2018)
Silnie typowanie w JavaScript? Tak, to jest możliwe, dzięki TypeScript od Microsoftu. TypeScript to nadzbiór JavaScript ES6, zawiera wszystkie nowe standardy EcmaScript, plus dodatkowe ficzery. Co raz częściej słyszę, że „fajnie byłoby używać TypeScript” lub że ktoś planuje się go nauczyć. Nie wiesz czym jest TS? Przeczytaj wprowadzenie do TypeScript.
Docker (Frontend w 2018)
Docker to narzędzie do tworzenia i uruchamiania lekkich wirtualnych kontenerów, w których można uruchamiać tworzone aplikacje. Kontenery uruchamiane są na linuxowym kernelu, ale w odróżnieniu od wirtualnych maszyn, które zawierają cały, odseparowany system wraz z własnym kernelem, Docker uruchamia kontenery na kernelu hosta (dzięki czemu może być lżejszy). Dzięki Dockerowi, przygotowywanie „przenośnego” środowiska jest banalnie proste. Jeśli nie wiesz o co chodzi pewnie ten opis nie wiele wniósł, także żeby to lepiej zobrazować wyobraź sobie, że pracujesz nad projektem szablonu WordPress. Żeby go tworzyć potrzebujesz zainstalowany serwer www, bazę danych, odpowiednią wersję php i zainstalowanego WordPressa i wszystko razem ze sobą skonfigurowane. Wyobraź sobie, że przychodzi nowa osoba do projektu. Wtedy musisz na jej systemie skonfigurować to wszystko od nowa, a może już ma jakąś wersję php, której nie chce zmieniać? Fajnie było by w moment i jedną komendą stworzyć odseparowane środowisko, które będzie zawierało wszystko co potrzeba – do tego właśnie służy Docker, który bardzo zyskuje na popularności.
Podsumowanie
Napewno frontend w 2018 będzie dalej szybko ewoluował, także powyższa lista jest tylko stanem na początek 2018. Frontend w ostatnich latach bardzo szybko się zmienia, także trzeba ciągle się uczyć i śledzić informacje branżowe – szczególnie największych graczy. Warto więc między innymi śledzić konferencję Google I/O w maju, która zasygnalizuje kolejne zmiany.
Posty do dalszej lektury:
- Sztuczna inteligencja, machine learning i Big Data – paliwo XXI wieku
- Optymalizacja strony www pod Google - Jak przyspieszyć?
- 5 trendów technologii frontendowych w 2020
- TypeScript – Co to jest? TypeScript, a JavaScript?
- WebAssembly (.wasm, .wat) Jak zmieni się tworzenie weba?
- Wybór domeny – Jak wybrać domenę bez błędów?
- 5 trendów technologii frontendowych w 2020
- Szablony WordPress po polsku