Szablony WordPress po polsku

Szablony WordPress to tak zwane skórki do najpopularniejszego na świecie systemu do prowadzenia strony internetowej. Dzięki nim możesz zmienić wygląd strony zaledwie kilkoma kliknięciami.
Szablony WordPress po polsku

Wstęp

Szablony WordPress

szablony wordpress

Szablony WordPress (ang. WordPress Themes) to gotowe "wyglądy" strony internetowej przygotowane do użycia z systemem zarządzania treścią (ang. CMS od Content Management System) strony internetowej o nazwie WordPress. WordPress to najpopularniejszy z systemów CMS na świecie, który wykorzystywany jest przez około 70% stron w internecie.

Szablony WordPress stanowią jeden z częściej kupowanych cyfrowych produktów. Dzięki temu, że WordPress umożliwia instalowanie i uruchamianie szablonów, możesz wymienić wygląd swojej strony kilkoma kliknięciami. Niniejszy poradnik stanowi próbę przybliżenia szablonów WordPress osobom, które zaczynają swoją przygodę z WordPressem.

# 01

Szablon strony internetowej, a szablon WordPress?

Szablon strony internetowej to bardziej ogólny zwrot i to nie musi być to samo co szablon WordPress. Dla przykładu szablon strony internetowej może być przygotowany tylko w języku HTML – takie szablony wymagają przynajmniej jego podstawowej znajomości.

Szablony mogą też być przygotowane pod inny system CMS – inny niż WordPress. Zatem samo określenie "szablon strony internetowej" to za mało, żeby od razu chodziło o szablon do systemu WordPress. Chcąc się zorientować z jakim szablonem masz do czynienia możesz szukać w jego opisie lub nazwie nazw innych systemów CMS, z których inne dość popularne to: Joomla, Drupal, Concrete5, czy Moodle (system do e-learningu).

A jeśli będziesz mieć do czynienia z szablonem HTML, to najprawdopodobniej, gdzieś znajdziesz "szablon HTML" (ang. "HTML Template"). Szukając szablonu WordPress szukaj zatem wyraźnego wskazania, że chodzi właśnie o ten CMS.

# 02

Czy potrzebuję szablon WordPress?
Czym się różnią WordPress.com i WordPress.org?

Nie zawsze musisz szukać nowego szablonu WordPress. Nie potrzebujesz samodzielnie poszukiwać odpowiedniego szablonu w dwóch przypadkach:

  1. Korzystasz z WordPress.com – dzięki tej platformie możesz wykupić i prowadzić stronę/bloga opartego o WordPress bez jakiejkolwiek technicznej wiedzy na temat hostingów, instalacji i utrzymania WordPress, ale ma to swoją cenę i nie mam tu na myśli comiesięcznych wydatków.

    WordPress.com to brak pełnej kontroli nad Twoją stroną, między innymi możesz instalować tylko to co udostępnia platforma, a to oznacza również ograniczony wybór szablonów WordPress. W porównaniu z całą masą szablonów poza tą platformą, a jest ich pewnie z kilkanaście tysięcy, to niecałe trzysta wypada kiepsko i pozostaje Tobie przeszukać sekcję "Motywy".

    szablony wordpress.com

    Sekcja Motywy na WordPress.com

  2. Zupełnie nie dbasz o ładny i profesjonalny wygląd Twojej strony i domyślny wygląd wystarczy ;)

    Domyślny Szablon WordPress na rok 2019

    Domyślny Szablon WordPress na rok 2019

Jeśli jednak ściągnąłeś otwarto-źródłową wersję z WordPress.org lub zainstalowałeś używając autoinstalatorów udostępnianych przez dostawcę hostingu i jednocześnie chcesz znaleźć profesjonalny wygląd pasujący do Twojej strony, czytając dalej dowiesz się, gdzie możesz szukać odpowiedniego szablonu.

# 03

Katalogi z szablonami WordPress, czyli skąd wziąć darmowe lub płatne szablony?

Płatne Szablony WordPress

WordPress używają ludzie na całym świecie. Na całym świecie są również programamiści tworzący szablony, a więc również w zdecydowanej większości głównym wspieranym przez nie językiem jest język angielski. Czasem dodatkowo od razu w szablonie jest wsparcie do kilku innych języków. Jednak tłumaczenia do języka polskiego będą bardzo rzadko dostarczone wraz szablonem. Stąd na wielu stronach można zobaczyć część teksów w języku angielskim np. w polu do wyszukiwania itp.

Szablony od polskiego twórcy mogą być, ale oczywiście nie muszą, od razu pozbawione tych mankamentów. Jeśli jednak szablon nie jest po polsku, to prawidłowo przygotowany, powinien dać się przetłumaczyć. Szablony umieszczone w niżej umieszczonych katalogach muszą spełniać ten wymóg. Więcej w sekcji Jak przetłumaczyć szablon WordPress?

  1. Darmowe szablony WordPress z publicznego katalogu z szablonami

    WordPress posiada całkowicie darmowy i otwarty katalog. Katalog jest otwarty zarówno jeśli chodzi o licencje, jak i otwarty na nowe szablony nowych twórców. Jednak z uwagi na to, że umieszone tam szablony są w 100% darmowe trudno znaleźć tam coś ładnego. Dodatkowo twórcy w żaden sposób nie są zobligowani do pomocy i aktualizowania szablonów.

  2. Sklepy z szablonami tzw. marketplace

    Wokół WordPressa powstała ogromna społeczność. Część z osób tworzących szablony udostępnia jest na tzw. marketplace’ach, czyli po prostu sklepach internetowych z cyfrowymi produktami. Kupienie szablonu jest banalnie proste. Tworzysz konto w takim sklepie, zasilasz dolarami np. przez PayPal, szukasz produktu, który Ci się podoba i klikasz kup.

    Kupujesz tak naprawdę licencję na aktualizacje i pomoc bezpośrednio od twórcy danego produktu. Jednak, gdyby się okazało, że dany szablon po zakupie nie działa, to te platformy oferują cofnięcie kupna i zwrot pieniędzy. Najpopularniejszym, największym i najstarszym sklepem z szablonami do WordPressa jest Themeforest.

    Za tym sklepem stoi duża i stabilna firma z Australii – Envato. W swojej ofercie mają tysiące produktów. Innym przykładem jest MojoMarketplace – Ci są zlokalizowani w USA.

    Na Themeforest znajdziesz ponad 11 tysięcy szablonów WordPress, a na MojoMarketplace ponad 1300:

  3. Prywatne strony twórców

    WordPress nikogo nie ogranicza, każdy może stworzyć i udostępniać innym swój szablon na swojej stronie internetowej.

Ile kosztuje szablon WordPress?

Szablon może być darmowy np. pobrany z oficjalnego katalogu WP lub ze strony autora. Pamiętaj, że wtedy nie możesz oczekiwać pomocy od twórcy danej skórki. Szablon wykonany na zlecenie to w zależności od skomplikowania i oczywiście regionu i danego wykonawcy koszt na moje oko minimum 2000zł.

Jeśli ktoś wyceni na mniej zrobienie strony to prawdopodobnie będzie wykonywał stronę na istniejącym szablonie, który wykonał wcześniej samodzielnie, albo sam kupił w sklepie z szablonami. Samodzielne kupno szablonu WordPress w takich sklepach, jak Themeforest czy MojoMarketplace to koszt od około 60zł za najprostszy do około 250zł. Pamiętaj płacisz wtedy za licencję: możliwość pobrania, aktualizowania i pomocy od autora danego produktu.

Uważaj!
Szablony WordPress wersjaPrzy kupnie nie pomyl szablonu HTML z szablonem WordPress. Szablon HTML nie będzie działał z WordPressem. Próba instalacji szablonu HTML w WP zakończy się komunikatem błędu. Sprawdź dokładnie, w której kategorii znajduje się produkt, który zamierzasz kupić i czy wspiera wersję WordPressa, którą posiadasz lub czy wspiera najnowszą wersję jeśli jeszcze nie masz zainstalowanego WP.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płatnego szablonu WordPress?

Typ Szablon WordPress Themes

Jeśli wybierasz płatny szablon w jednym ze sklepów musisz dokonać wyboru właściwego produktu spośród tysięcy dostępnych. Czym zatem się kierować?

  1. Kategoria szablonu WordPress jest najważniejsza

    Zastanów się jakiego potrzebujesz szablonu? Czy to ma być strona prywatna, czy firmowa? Czy to będzie blog, sklep internetowy, strona wizytówka, strona odliczania uruchomienia docelowej strony (typ „under construction”, strona wydarzenia itd.

    Zastanów się z jakiej branży potrzebujesz: budowlanej, nieruchomości, sportowej, a może motoryzacyjnej? Dla kobiety, czy mężczyzny? Spróbuj odnaleźć odpowiednią dla Ciebie kategorię, wtedy będziesz mógł zawęzić poszukiwania.

  2. Cena szablonu WordPress jest bez większego znaczenia

    Raczej maksymalna różnica ceny, rzędu do 100zł, przy ogólnym koszcie do 200zł nie powinna mieć istotnego znaczenia jeśli już stać Cię na zakup. I tak będzie to dużo taniej niż szablon wykonany na specjalne zlecenie, a dodatkowo widzisz co kupujesz.

  3. Sklep z szablonami

    Themeforest jest większy i szablony przechodzą tam dokładniejszą weryfikację, jednak MojoMarketplace bym nie przekreślał, gdyż znajdziesz tam inne produkty, które dzięki mniejszym restrykcją mogą być swobodniej wykonane, a co za tym idzie w specjalistycznych kategoriach, zrobione tak, że będzie się ich łatwiej używało.

    Themeforest narzuca, żeby przede wszystkim szablon służył do głównego zastosowania WordPressa, czyli bloga. Przez co, taki szablon zaraz po zainstalowaniu ma wyglądać jak blog, a co jeśli strona ma być CV online, wtedy łatwiejsze dla użytkownika było by od razu zobaczyć wygląd przykładowego CV, które może w prosty sposób zmodyfikować.

  4. Jakość szaty graficznej

    Zanim cokolwiek zrobisz upewnij się, że na bieżąco aktualizujesz swoje przeglądarki ;) A teraz wejdź na stronę demo wybranego szablonu (WordPress Theme > Live Preview) i sprawdź, czy Tobie i komuś innemu (tak dla pewności) się po prostu podoba design.

    Po drugie sprawdź, czy prosto możesz się poruszać po tej stronie, czy wiesz gdzie jest menu, czy nie masz problemów z odnalezieniem różnych informacji na stronie. Zobacz czy szablon się „nie rozjeżdża” na różnych szerokościach okna przeglądarki i w ogóle jak wygląda.

    Jeśli używasz laptopa z mniejszą rozdzielczością niż FullHD (1920×1080 pikseli), to spróbuj podłączyć zewnętrzny monitor, żeby zobaczyć jak strona się układa na większej powierzchni. Wejdź na demo również na mobilnym Chromie ze swojego smartfona. Czy na smartfonie dalej się wygodnie przegląda stronę? To jest bardzo ważne, gdyż co raz więcej osób przegląda strony internetowe z komórek.

Rodzaje szablonów na WordPressa?

Zapewne podziałów może być wiele, w zależności od tego co się weźmie pod uwagę. Kiedy można było np. podzielić na te, które są responsywne, czyli takie które dostosowują się do szerokości okna, a które nie, ale te czasy minęły i jeśli wybierzesz szablon z ostatnich dwóch lat to na pewno taki jest.

Można też by podzielić na takie, które od strony kodu są dobrze i źle napisane, ale sam i tak pewnie tego nie ocenisz. Więc zaproponuję inny podział:

  • Szablony WordPress, które zbudowane są w oparciu o tzw. page-builder,
  • i szablony WordPress, które bardziej bazują na wbudowanych mechanizmach „customizer”/Gutenberg*.

Czemu powinieneś zwrócić na to uwagę? Gdyż od tego zależy jak będziesz konfigurował swoją stronę po zainstalowaniu danego szablonu. Tzw. page-buildery to pluginy, które pozwolą Tobie składać stronę wizualnie z klocków. Ich plusem jest swoboda stworzenia układu strony, natomiast minusem mnogość opcji i ustawień, które początkującemu użytkownikowi i tak mogą sprawić trudność.

Częściej więc szablony ogólnego zastosowania korzystają z page-builderów. Jeśli będziesz kupować WordPress Theme po wydaniu WordPress 5.0, wtedy zwróć uwagę czy szablon wspiera wbudowany page-builder o nawie Gutenberg*.

Instalacja szablonu WordPress

Instalacja szabonu WordPress z archiwum ZIP

Więcej na ten temat pisałem w innym poście: Instalacja szablonu WordPress – 3 sposoby. Znajdziesz tam opis instalacji darmowych szablonów z katalogu WP oraz z pliku ZIP (kiedy pobierzesz go po kupnie w sklepie) lub poprzez bezpośrednie wgranie na serwer FTP, jeśli jesteś bardziej techniczny. Dodatkowo każdy szablon kupiony w sklepie obowiązkowo ma również dodaną dokumentację z instrukcją instalacji. Taka dokumentacja na 99.99% będzie napisana po angielsku.

Szablony WordPress po kupnie i instalacji – czyli co zrobić kiedy coś nie działa lub po prostu nie umiesz czegoś zrobić?

Kiedy natkniesz się na problem, to przede wszystkim zajrzyj do dokumentacji i sprawdź czy nie znajduje się tam odpowiedź na pytanie, które Cię trapi. W dokumentacji powinna się znajdować sekcja FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na te pytania. W następnej kolejności zaloguj się do sklepu skąd kupiłeś szablon i napisz „support question” do produktu, który kupiłeś.

Na Twoje pytanie będzie odpowiadał autor szablonu, który jest w stanie rozwiązać problemy techniczne dotyczące samego szablonu WordPress (WordPress Theme). Natomiast nie będzie w stanie zwrócić Ci pieniędzy za zakup. To odbywa się już za pomocą samego sklepu lub/i ich działu pomocy.

Autorzy są rozlokowani po całym świecie, także na odpowiedź na swoje pytanie prawdopodobnie będziesz musiał trochę poczekać. Nie denerwuj się w tym czasie, autor na pewno będzie chciał Ci pomóc i rozwiązać problem.

Kto robi te wszystkie „WordPress Themes”? Czyli szablony WordPress od strony technicznej.

Od strony technicznej na szablony WordPress składa się kod napisany w języku PHP (jak i sam WordPress), kod HTML do definiowania elementów strony internetowej, język CSS do stylowania kodu HTML oraz JavaScript, który odpowiada za obsługę niektórych interakcji na stronie.

Także autorem szablonu może być każdy kto zna powyższe języki w odpowiednim stopniu. Dodatkowo potrzebna jest wiedza z podstaw designu.
Najcześciej więc są to albo Frontend Developerzy, albo małe zespoły, składające się z programisty PHP, frontend developera i grafika.

Jak zrobić swój pierwszy szablon WordPress?

Jeśli orientujesz się w wymienionych wyżej językach, wtedy musisz douczyć się samego WordPressa i odrobiny wiedzy system administratora. Przede wszystkim pobierz i zainstaluj najnowszą wersję WordPressa lokalnie na swoim komputerze z oficjalnej strony. A następnie zainstaluj – oficjalna instrukcja po angielsku.

Kiedy już masz WP u siebie, zacznij od przyglądania się jak jest zrobiony oficjalny domyślnie ustawiony szablon, z jakich plików się składa, co w nich jest. Zacznij coś modyfikować i zobacz jak to wpływa na szablon. Później możesz również wygenerować swój szablon z podstawową strukturą plików do dalszego rozwoju używając: underscores.me, czyli „A Starter Theme for WordPress”.

Taki szablon nie będzie „wyglądał” ładnie wyglądał na starcie, ale jest świetną podstawą do rozbudowy i ostylowania.