Praca jako Frontend Developer

Na czym polega praca jako Frontend Developer? Co potrzeba wiedzieć, żeby pracować jako Frontend Developer?
Praca jako Frontend Developer

Na tej stronie postaram się przedstawić na czym polega praca jako Frontend Developer. Pracuję w tym zawodzie od 2009 i jestem w stanie napisać coś od siebie na ten temat.

Praca jako Frontend Developer, czyli tak na prawdę co?

Dla większości ludzi jest to po prostu tworzenie stron internetowych i tak to najłatwiej wytłumaczyć laikowi, który „nie zna się na komputerach”. Jednak jest to pewne uproszczenie, gdyż Frontend Developer nie skupia się na wszystkich aspektach tworzenia stron. Zajmuje się on głównie tym co „widać” na stronie, tym z czym internauta wchodzi w bezpośredni kontakt – interfejsem strony. Tym czego nie widać na stronie, mechanizmami zachodzącymi pod powierzchnią interfejsu, zajmuje się Backend Developer. W większych firmach te dwa zadania są rozdzielane. Natomiast w mniejszych częściej się je łączy i wtedy takie stanowisko nazywa się po prostu – Web Developer.

Co potrzeba wiedzieć, żeby pracować jako Frontend Developer?

Wszystko zależy od wielkości firmy, oczekiwanego wynagrodzenia i poziomu danego stanowiska. Osoba początkująca najczęściej zacznie pracę jako Junior Frontend Developer, żeby wraz z doświadczeniem i przyswojeniem nowej wiedzy stać się Regular Frontend Developerem, a następnie Senior Frontend Developerem. Oczywiście może być tak, że w jednej firmie będziemy już na poziomie Regular, a w innej, większej firmie ocenią nasz stan wiedzy na poziom Juniora. Nie dzieje się tak, gdyż są bardziej krytyczni, ale dlatego że ich wymagania są większe. Tym samym trudno jest do końca określić, jake są wymagania na poszczególne poziomy, bo każdy ma inne. Jednak pewne ogólne umiejętności się powtarzają.

Junior Frontend Developer

Zatem Junior Frontend Developer powinien być biegły w HTML5CSS3. Najlepiej jakby umiał wykorzystać te umiejętności do przekształcania desingu zapisanego w formacie Photoshopa do działającej strony HTML5/CSS3. Do tych umiejętności należy by dodać odrobinę JavaScriptu/jQuery na poziomie korzystania z gotowych pluginów – np. w zakresie podpinania slidera na stronie. W większych firmach od Junior Frontend Developera mogą już oczekiwać pisania samodzielnie prostych aplikacji webowych z wykorzystaniem jakiegoś popularnego frameworka np. React.js i korzystnia z wybranego preprocesora CSS np. SASS czy LESS. W mniejszych firmach docenią znajomość systemu WordPress.

Regular Frontend Developer

Regularowi HTML5/CSS3 rzadko sprawia trudność. Dobrze orientuje się w potwarzających się rozbieżnościach pomiędzy przeglądarkami. Do tego sam umie pisać swoje skrypty w "starym" JavaScript i "nowym" ECMAScript (ES6 i kolejne zmiany) na przykładu: wspomniany slider, walidację formularzy, requesty AJAXowe, okodowanie Cookie Bannera. Natomiast jeśli chodzi o większe firmy, Regular orientuje się w programowaniu objektowym w JavaScripcie i umie prawie samodzielnie napisać biznesową (dla klienta) aplikację Single Page w wybranym frameworku JS (np. React, Angular, Aurelia.io, Backbone, czy Ember). Dodatkowo umie posługiwać się Gitem oraz task runnerami, takimi jak WebPack (ewentualnie jeszcze Grunt/Gulp). Regular też w miarę dobrze szacuje ile mogą mu zająć powierzone zadania. Umie skorzystać z Dockera.

Senior Frontend Developer

Senior w pracy oprócz wymienionych umiejętności na niższych poziomach, dodatkowo powinien już dobrze się znać na programowaniu obiektowym, może już też kodować w TypeScript. Mieć doświadczenie w pracy w większych projektach, najlepiej w SCRUMie. Proponować i z powodzeniem wdrażać swoje rozwiązania architektoniczne całych aplikacji, aktywnie dzielić się doświadczeniem z zespołem oraz szacować czasochłonność całego projektu.

Zarobki Frontend Developera

Tak jak w przypadku wymagań, tak i w przypadku wynagrodzenia dużo zależy od firmy w której chcemy pracować:

  • od jej kapitału (polski/zagraniczny),
  • od klientów dla których realizowane są projekty (polskie/zagraniczne),
  • od lokalizacji – nie ma co ukrywać w większych miastach zarobki są znacznie większe, przodują oczywiście Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Poznań,
  • no i oczywiście, od poziomu naszej wiedzy.

I tak zarobki mogą się zacząć od około 1000zł netto na miesiąc dla totalnego świeżaka-stażysty do nawet 15-20 tys. dla super expertów z wieloletnim doświadczeniem pracujących bezpośrednio dla zagranicznych pracodawców. Najcześciej jednak pensja Regulara będzie się mieścić pomiędzy 2500-6000 netto w zależności od wyżej wymienionych kryteriów.

Czy studia są potrzebne, żeby pracować jako Frontend Developer?

Może kiedyś tak było, ale już bardzo rzadko można znaleźć w ogłoszeniach o pracę taki wymóg. Przede wszystkim liczą się umiejętności, doświadczenie, zaradność i chęć do ciągłej nauki.

Podsumowanie

Czy warto szkolić się, aby podjąć pracę w tym zawodzie. Moim zdaniem, tak. Praca dostarcza wielu wyzwań intelektualnych, ale też dobrze wynagradza i pozwala na rozwój. Obecnie zdecydowanie istnieje w tej branży rynek pracownika i ze znalezieniem zatrudnienia raczej nie ma problemów. Także do nauki, brażna IT czeka na Ciebie! ;)