Instalacja szablonu WordPress – 3 sposoby
Jeśli masz świeżo zainstalowany WordPress to możesz się teraz zastanawiać jak przebiega instalacja szablonu WordPress. O ile nie jest to darmowe konto w serwisie wordpress.com, a WordPress zainstalowany na własnym hostingu, to instalacja może przebiegać trojako.
Instalacja szablonu WordPress z oficjalnego katalogu
Pierwszym i najprostszym sposobem jest wybranie i aktywacja motywu z oficjalnego i bezpłatnego katalogu szablonów WordPressa. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego przejdź do: Wygląd -> Motywy.
Następnie kliknij w „Dodaj nowy”:
Możesz przeszukać, podejrzeć przed instalacją, a następnie zainstalować jednym kliknięciem szablon WordPress spośród setek darmowych motywów:
Czy jest to zalecane rozwiązanie? Tylko jeśli chcesz naprawdę tanio zmienić wygląd swojej strony. Skoro szablon jest darmowy i możesz go zainstalować od tak, to inni też to mogą zrobić i setki innych stron będzie wyglądać tak jak Twoja.
Instalacja szablonu WordPress z pobranego archiwum ZIP
Masz archiwum ZIP z motywem i chcesz go zainstalować. Źródło pochodzenia ściągniętego szablonu nie ma znaczenia. Może być pobrany z oficjalnego katalogu (link), kupiony z sklepie z płatnymi szablonami premium (Themeforest, czy Mojomarketplace), czy nawet ściągnięty z chomikuj (ale tego nie polecam, raz nie będziesz mieć aktualizacji, dwa nie wiesz czy ktoś nie zmodyfikował tego szablonu i na starcie go nie zawirusował).
Aby zainstalować motyw z ZIPa, najprościej będzie zalogować się do swojego panelu administratora i przejść do Wygląd -> Motywy.
Następnie kliknij na „Dodaj nowy”, a dalej na „Wyślij motyw na serwer”. Wybierz ZIP z motywem ze swojego dysku i kliknij „Zainstaluj teraz”.
Instalacja szablonu WordPress przez wgranie na serwer FTP
Jeśli masz dostęp do konta FTP oraz rozpakowany szablon na swoim dysku, to możesz również samodzielnie wgrać szablon bez logowania się do panelu administratora. w tym celu zaloguj się na swoje konto klientem FTP (np. FileZilla), następnie przejdź do folderu themes na serwerze i wgraj tam cały folder z szablonem:
public_html lub private_html (w zależności gdzie jest zainstalowany WordPress)
-- wp-content
--- themes
---- (tutaj wgraj cały folder)
Dzięki temu rozwiązaniu możesz również wgrywać i aktualizować tylko pojedyncze pliki szablonu. Także ten sposób jest najbardziej wygodny podczas tworzenia lub modyfikowania motywu.
Instalacja WordPress CMS i co dalej?
Jeśli właśnie zainstalowałeś WordPress i nie wiesz co dalej, to koniecznie przeczytaj Jaki Plugin WordPress pownieneś zainstalować?.
Posty do dalszej lektury:
- WordPress Multisite – Włączanie krok po kroku
- Zabezpieczanie WordPress – 8 porad z bezpieczeństwa
- Podfoldery lub Subdomeny – Zmiana w WordPress Multisite
- Jaki Plugin WordPress pownieneś zainstalować?
- Co to jest WordPress? Jak stworzyć stronę na WordPress?
- WordPress Gutenberg – Nowy edytor WYSIWYG
- Jak założyć bloga WordPress krok po kroku?
- Szablony WordPress po polsku
- Aktualizacja do WordPress 5 – bać się nowego edytora?