WordPress Gutenberg – Nowy edytor WYSIWYG
WordPress Gutenberg to nazwa nowego pluginu do edycji treści w WordPressie. Plugin jest fazą rozwojową funkcjonalności, które w przyszłości mają trafić do samego WordPressa. Zobacz co nas czeka w przyszłości.
WordPress Gutenberg
WordPress Gutenberg to nowy plugin typu „page builder”/ edytor WYSIWYG, który docelowo zostanie wdrożony do WordPresa. Na razie wydanie plowane jest wydanie Gutenberga wraz WordPress 5.0. Celem projektu jest sprawienie, aby tworzenie bardziej rozbudowanej treści, złożonej z bloków, było w WordPressie dużo prostsze. Teraz często odbywa się przez wstawianie tzw. shortcode, ręcznie napisanego HTMLa, czy podobnych builderów, ale płatnych.
Myślę, że wielu użytkowników dodających treści w WordPressie ucieszy się z nowego edytora. Dla tych co lubią sami pisać kod, dalej będzie możliwość przełączania się do trybu tekstowego.
Jeśli już teraz chcesz przetestować plugin w wersji rozwojowej, czyli nienadającej się do codziennych zastosowań to znajdziesz go TUTAJ lub w wyszukiwarce pluginów. Plugin nie nadaje się do używania, gdyż nawet oficjalne szablony WordPressa nie będą poprawnie wyswietlać treści stworzonej tym edytorem, a po drugie nie wszystko jeszcze działa, po trzecie ciągle się może zmieniać.
Jednak Gutenberg już teraz prezentuje się fajnie i obiecująco (po lewej bloki treści, po prawej znane wszystkim ustawienia strony):
Natomiast tworzenie strony od zera wygląda tak:
Wpisujesz tytuł nowej strony, a następnie możesz wstawiać różne bloki treści wybierając odpowiedni z listy. Domyślnie dostępne bloki pomogą:
- wstawić zwykły tekst
- wstawić zdjęcie w różnych wariantach: z tekstem opływającym po prawej lub po lewej, zdjęcie szerokości tekstu, zdjęcie szersze niż tekst
- wstawić galerię zdjęć
- wstawić tzw. „cover image”, czyli zdjęcie z tekstem na zdjęciu
- wstawić nagłówek
- wstawić cytat, wraz z autorem cytatu (do tej pory wstawianie autora było niejednoznaczne, każdy to mógł zrobić inaczej)
- wstawić wypunktowaną lub wynumerowaną listę
- wstawić tabelę
- wstawić przykładowy kod źródłowy
- wstawić filmy z Youtube, Vimeo i innych portali
- linie oddzielające, przyciski, czy widgety itd.
Przykładowe bloki:
Jeśli kupujesz albo będziesz kupował kiedyś szablon WordPress to zwróć uwagę, czy szablon prezentuje poprawnie treści stworzone przez Gutenberga. Kiedy plugin zostanie już zintegrowany z WordPressem to wszystkie nowe szablony będą musiały go wspierać, ale starsze mogą nie zostać zakutalizowane i będą działać niepoprawnie.
Natomiast jeśli jesteś twórcą szablonów WordPress, to wiedz że idzie mała rewolucja i Twoje szablony w przyszłości będą musiały wspierać nowy edytor Guterberg i już teraz warto się zacząć nim interesować.
Posty do dalszej lektury:
- WordPress Multisite – Włączanie krok po kroku
- Zabezpieczanie WordPress – 8 porad z bezpieczeństwa
- Podfoldery lub Subdomeny – Zmiana w WordPress Multisite
- Jaki Plugin WordPress pownieneś zainstalować?
- Co to jest WordPress? Jak stworzyć stronę na WordPress?
- Instalacja szablonu WordPress – 3 sposoby
- Jak założyć bloga WordPress krok po kroku?
- Szablony WordPress po polsku
- Aktualizacja do WordPress 5 – bać się nowego edytora?